השפה השבדית

ALT שוודית העתיקה הביטוי עבור השפה השבדית ימי הביניים הוא שבדי החל 1225. בין המסמכים החשובים של התקופה שנכתב בלטינית כתב היד הוא „Vaestgoetalagen“ העתיק ביותר של החוק המחוז, מהם, היו קטעים מתאריך 1250 שנמצאו. השפעות עיקריות בתקופה זו הגיעו הכנסייה הקתולית והזמנות שונות המנזר, לפני loanwords רבים יוונית ו לטינית. עם עליית כוח Hanseatic ה-13 ותחילת המאה ה-14, redenden עולים השבדית של המסחר, מספר גדול של גרמנית השפיעו על השפה. אזרחים גרמניים רבים היו חברים בעלי השפעה של החברה השבדית מימי הביניים, שהובאו כמה מילים בשפת האם שלהם לתוך אוצר המילים שבדי.

סיומות דקדוקיות, Bindewörter הוכנסו בהדרגה. כמעט כל המילים של הים נלקחו על-ידי ההולנדים. שמות עצם, תארים, ובפיסוק, מספרי היה ארבעה מקרים; מלבד nominative המודרנית genitive היו גם dative accusative. סוג דמה של גרמנית מודרנית. מערכת הפועל היה בשלב זה מאוד מבלבל. ניב המזכירה של שבדית הישן, מדוברת היום ב- Närpes (פינלנד). שוודית חדשה החלה עם בואו של הדפוס לשוודית חדש. לאחר גוסטב ואסה, הוא הורה תרגום השבדית של התנ ך.

הברית החדשה פורסמה בשנת 1526, ואחריו תרגום התנ ך מלא ב־1541. עם מהדורות, נותרה תרגום התנ ך של כללי עד 1917. מתרגם ראשי היה גם האחים Laurentius שנודע Laurentius של פטרי Olaus. כל המתרגמים שלוש הגיעו שבדיה המרכזי. ואסה נחשב לעיתים קרובות פשרה בין התנ ך של ישן וחדש. הוא הקים את השימוש של תנועות "ו", "ה" ו "אומלאוט", כמו גם את האיות של "ck" במקום – "kk" נקה דיפרנציאלי לתנ ך דני. אותיות רישיות וקטנות בזמן זה לא היה סטנדרטיזציה. הטמעה הדרגתית של מספר עיצורים שונים היה חלק חשוב שינויים במשך השנים. זה היה גם לתוך הרפיה הדרגתי של „G“, „K“ „J“. שוודית המודרנית התקופה המכוסה היום את המדוברת שבדית, היא נקראת „nusvenska“ (שבדית בת זמננו). סופרים רבים, חוקרים, פוליטיקאים ואנשי ציבור נוספים יש השפעה רבה על השפה הלאומית. יוהן אוגוסט סטרינדברג (1849-1912) היה ענק של ספרות שבדי מודרנית. במהלך המאה ה-20 סטנדרטיזציה את השפה הלאומית. אורתוגרפיה יציבה, למעט רפורמת האיות ב- 1906, היווצרות של לשון הפעלים אחיד כמעט לחלוטין. טופס רשמי, ביחיד הפועל נשאר עד 1950, בוטלה לאחר מכן עם ההמלצה הרשמית. שינוי מאוד משמעותי התרחש בשנות השישים, כאשר הוצג כביכול אתה הרפורמה.


Posted in חדשות and tagged by with comments disabled.